Łączna liczba wyświetleń
czwartek, 8 marca 2012
Po co nam foteliki samochodowe dla dzieci?
Źródło: Po co nam foteliki samochodowe dla dzieci? - Joy of ComunismFoteliki samochodowe dla dzieci są obowiązkowe. Takie zdanie powinno zamykać kwestię odpowiedzi na pytanie – dlaczego należy je montować w samochodzie. Warto jednak dowiedzieć się, z czego wynika taki obowiązek.
Przepis dotyczący obowiązku posiadania fotelika samochodowego dla dzieci nie dotyczy każdego. W foteliku muszą podróżować dzieci do lat 12, których wzrost nie przekracza 150 cm. Foteliki samochodowe dla dzieci mogą być montowane tak z przodu, jak i z tyłu. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszym wypadku należy zdezaktywować poduszkę powietrzną.
Z siłą stu kilogramów
Tyle przepisy. Czas na życie i odpowiedź na pytanie, dlaczego należy wozić dzieci w fotelikach? Odpowiedź jest prosta. Wyobraźmy sobie malucha o wadze 10 kg uczestniczącego w zderzeniu z innym samochodem. Załóżmy, że ma to miejsce w ruchu miejskim, a prędkość nie przekracza przepisowych 50 km/h. Co się wówczas dzieje z dzieckiem podróżującym bez zabezpieczeń? Wylatuje do przodu niczym pocisk uderzając o oparcie przedniego siedzenia z siłą 100 kg.
To sytuacja ekstremalna, która zdarza się rzadko. Niektórzy kierowcy przekonują, że ich nie spotkała nigdy. Jednak warto być zabezpieczonym, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak zachowają się inni uczestnicy ruchu.
Prawdopodobieństwo zdarzenia
Są tacy, którzy twierdzą, że foteliki samochodowe dla dzieci to wymysł producentów grających na strachu rodziców. Inni będą twierdzili, że wystarczy dziecku zapiąć tradycyjne pasy. Taka argumentacja oczywiście nie trzyma się kupy. Warto przypomnieć sobie w takiej sytuacji, ile było wypadków w całym kraju. W 2009 roku – ponad 44 tys. Przy czym za wypadek policja uznaje zdarzenie, w czasie którego ktoś został poszkodowany. Ile było stłuczek, tego nie wie nikt. Takie statystyki pokazują, że prawdopodobieństwo uczestnictwa w zderzeniu jest bardzo duże.
Oczywiście, fotelik fotelikowi nie równy. Jego wybór zależy od wieku dziecka, jego wagi i wzrostu. Zanim jednak zaczniemy wybierać, dobrze by było, gdybyśmy wiedzieli dlaczego to robimy.
Uskodzenie felg aluminiowych na drogach
Bez wątpienia posiadaczy felg aluminiowych na swoich samochodach jest coraz więcej. Można by się także pokusić o stwierdzenie, że liczba aut wyposażonych w obręcze ze stopów lekkich rośnie lawinowo. Niestety na naszych polskich drogach nie brakuje zagrożeń czyhających na nasze koła.
Zakup markowych felg aluminiowych to nierzadko spory wydatek dla naszego portfela. Za taki komplet 17″ obręczy możemy zapłacić od 2000 nawet do 3-4 krotności tej sumy za felgi firmy O-Z. Pominiemy tu kwestię kradzieży kół, którą to ewentualność możemy skutecznie wyeliminować poprzez zastosowanie specjalnych śrub antykradzieżowych podczas montażu felg. Większa i bardziej prawdopodobna jest szansa uszkodzenia obręczy kół z powodu stanu naszych dróg.
Deszcze i przymrozki bardzo skutecznie oddziałują na powstawanie dziur na drogach. Jazda po takiej nawierzchni jest nie tylko mało przyjemna, ale wpływa niekorzystnie na elementy zawieszenia samochodu. Bezpośrednie uszkodzenia przy spotkaniu z wyrwą w drodze dotyczą felg i opon. Przy niefortunnym najechaniu na taka przeszkodę ze zbyt dużą prędkością felga aluminiowa może się odkształcić, a nawet pęknąć z powodu siły uderzenia. Możliwe jest również zniszczenie zawieszenia i elementów układu kierowniczego.
Z powodu stanu naszych dróg warsztaty samochodowe nie mogą narzekać na brak zajęcia bardzo często naprawiając pokrzywione felgi i montując nowe części zawieszenia. Naprawą czterech felg pociąga za sobą koszt kilkuset złotych, nie mówiąc już o tym, że tka felga zazwyczaj traci na trwałości czy walorach estetycznych. I tak po udanej naprawie felg możemy czuć się szczęściarzami, ponieważ w przypadku felg aluminiowych często bywa i tak, że powstałe uszkodzenia kwalifikują obręcze tylko do wymiany.
Nie mamy co wiązać nadziei na szybką poprawę stanu dróg. Pozostaje nam tylko zachowanie ostrożności i skuteczne omijanie wszystkich przeszkód pojawiających się na naszej drodz
Źródło: Uskodzenie felg aluminiowych na drogach - OPON-MARKET
Subskrybuj:
Posty (Atom)