Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 27 lutego 2012

Czas na letnie opony

Zbliża się (a dla niektórych już nadeszła) pora wiosennej zmiany opon. Czemu należy założyć zestaw letni, jakie gumy wybrać, kiedy zabrać się za ich wymianę? Odpowiadamy na niezadane pytania – dla tych osób, którym droga do pracy codziennie zajmuje przynajmniej kilkadziesiąt minut.

Dlaczego należy założyć letnie opony?

Proste pytanie, prosta odpowiedź: ponieważ opony zimowe nie są przystosowane do jazdy w ciepłych warunkach. Na zmarzniętej jezdni pozwalają szybciej wyhamować, a także umożliwiają jazdę po walającym się wszędzie śniegu, zmniejszając ryzyko zakopania, ale podczas pogodnych, ciepłych dni, zachowują się dokładnie odwrotnie. Droga hamowania ulega wydłużeniu, a samochód prowadzi się gorzej – zwłaszcza na deszczu. Opony letnie posiadają konstrukcję, która pozwala szybciej wytracić prędkość i sprawniej pokonywać zakręty.

Kiedy należy założyć opony letnie?

Podstawowa zasada brzmi: kiedy uważacie to za słuszne. Naprawdę trudno wyznaczyć tu najlepszy moment, zwłaszcza znając kaprysy polskiej pogody. Jeżeli temperatura rośnie, a maleją szanse na kolejne opady śniegu (takie, które pozostawią po sobie błoto pośniegowe), powinniśmy udać się do warsztatu lub wyjąć z piwnicy lewarek. Nie warto zwlekać zbyt długo. Dlaczego? Patrz poprzednia odpowiedź.

Jakie opony założyć?

Wszystko zależy od możliwości finansowych, ale w motoryzacji oszczędność nie popłaca. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, prawda? Znacie najlepsze marki – Goodyear, Pirelli, Michelin itp. Dokładniej porównamy je w następnych tekstach. Jedną z marek możemy jednak zdecydowanie odradzić – i to już teraz, na wypadek, gdybyście wybierali się do sklepu i nie zamierzali czekać na kolejny tekst. Mowa o Chengshan – chińskim produkcie, który można nabyć tanio. Nie warto, jeżeli cenicie swoje bezpieczeństwo. Opona ta zdobywa niskie wyniki w testach; jest jednym z najmniej wytrzymałych produktów na rynku.

Wpływ radia CB na bezpieczeństwo podróżowania.

Użytkowanie radia cb przez wiele osób spowodowało, że ilość informacji w eterze jest ogromna. Warto sobie zatem zadać pytanie czy warto inwestować w sprzęt cb aby lepiej i łatwiej podróżować?

Na chwile obecną ciężko jest odnaleźć pojazdy na drodze nie wyposażone w antenę cb. Tak zwanych mobilków na drodze spotkać można mnóstwo, niezależnie czy jesteśmy na południu, północy, wschodzie czy zachodzie polski. Użytkownicy cb stali się tak wszechobecni, że ludzie idąc za trendem i modą zaczynają myśleć o zakupie sprzętu cb.

Większość użytkowników rozważająca taki zakup, kieruje się głównie tym, iż mając radio, otrzyma informacje od innych użytkowników, gdzie stają tak zwane misiaki. Jednakże nikt nie zwraca uwagi na to czy użytkowanie radia jest bezpieczne. Przecież to urządzenie, które prawie jak telefon komórkowy zaprząta niczym nie zmąconą ciszę i spokój w podróży,
postaramy się zatem przytoczyć za i przeciw użytkowaniu sprzętu cb.

Największym problemem jest fakt rozmowy przez mikrofon doręczny, którego trzeba używać aby porozumieć się z innymi użytkownikami. Trzymanie w ręku takiego mikrofonu, porównane może być z rozmową przez telefon komórkowy, która to faktycznie bez wykorzystania zestawu głośnomówiącego jest zabroniona. Jest to na pewno największy z problemów bezpieczeństwa.

Następnym problemem, są bezwzględnie magnesowe anteny cb bez których radio nie będzie funkcjonowało. Wielu użytkowników, często zapomina, że anteny maja indeksy prędkości z jakimi można się poruszać mając taką antenę na dachu lub bagażniku. Jeśli przełamana zostanie bariera bezpiecznej prędkości to wtedy antena odkleja się od dachu i w najlepszym wypadku latając porysuje nam lakier, w gorszym wybije nam szybę, a w najgorszym urwie się i uderzy w inny pojazd powodując kolizję.

Kolejny to problem montażu samego radia cb w miejscu nie wskazanym. Zdarza się, że radio zamontowane jest w nogach kierowcy i podczas jazdy okablowanie czy mikrofon potrafią zablokować pedał hamulca i utrudnić awaryjne hamowanie, co może spowodowac bezpośrednio kolizję.

Jednakże użytkowanie cb, nie wiąże się tylko z problemami ma również zalety i to nie małe. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że informowanie innych użytkowników o tym, że stoją misiaki działa pozytywnie na bezpieczeństwo. Tak działa pozytywnie, proszę się nie dziwić, każdy kto usłyszy taki komunikat, po prostu ściągnie nogę z gazu., a przecież o obniżenie prędkości chodzi. Patrole policyjne nie stoją po to by zasilać urzędy w nasze pieniądze, tylko by chociaż w danym miejscu z ograniczeniem prędkości kierowcy się do niego zastosowali.


Druga ważną zaleta wpływająca ogromnie na bezpieczeństwo to wszelkie komunikaty o zdarzeniach na drodze, wypadkach, zatorach lub zwężeniach. Kierowcy informując się wzajemnie, nie zdają sobie sprawy ilu osobom pomogli uratować życie, przecież gdyby ktoś nie zauważył zatoru i nie miał o nim komunikatu, mógłby pełnym impetem uderzyć w grupę pojazdów i jakby się to skończyło można sobie wyobrazić.


No i ostatnią zaletą zwłaszcza dla kierowców samochodów ciężarowych jest fakt, iż kierowcy którzy jadą w kolumnie pojazdów i rozmawiają ze sobą mają dużo mniejszą możliwość zaśnięcia na drodze, ponieważ są zaangażowani w rozmowę z innymi użytkownikami.

Podsumowując wymienione za i przeciw myślę, że eliminując wady związane z głupotą użytkowania bezwzględnie można stwierdzić, że radio cb jest w pełni bezpiecznym elementem w pojeździe i prawidłowe jego użytkowanie może się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa nas wszystkich na drodze.

---